پیش از چاپ

پیش از چاپ (Prepress) یا آنچه که امروزه به پیش از چاپ دیجیتال یا الکترونیکی معروف است، اصطلاحی است که در صنعت چاپ و نشر به دفعات با آن روبرو شده و بسیاری از تحولات مثبت چند سال اخیر در این حوزه از نظر کیفیت و سرعت عملیات تولید مرهون پیشرفت های تکنولوژیک در این بخش بوده است.

از اواسط دهه ۸۰ میلادی به بعد و با روی کار آمدن سیستم های نرم افزاری و سخت افزاری نشر رومیزی استفاده از کامپیوتر در انجام عملیات طراحی و تهیه آرت ورک الکترونیکی آماده برای خروجی به سرعت گسترش یافت و بتدریج عملیات دستی تهیه فیلم لیتوگرافی در اتاق های تاریک و کپی پلیت به روش سنتی، جای خود را به عملیاتی کاملا ماشینی داد به طوریکه از سال ۲۰۰۰ به بعد، هر جا صحبت از پیش از چاپ می شود بی شک منظور پیش از چاپ دیجیتال است.

از مهمترین رویدادهای تکنولوژیک چند سال گذشته در پیش از چاپ به روی کار آمدن سیستم های کامپیوتر به پلیت یا CTP)  Computer to plate) بوده است. استفاده از این فناوری، با حذف زمانبرترین و پر خطا ترین مراحل تولید یعنی تهیه فیلم و مونتاژ دستی آن، نه تنها باعث کاهش منابع زمانی و انسانی بکار گرفته شده در فرایند تولید و افزایش بسیار زیاد کیفیت و دقت پلیت تولیدی می شود بلکه باعث حفظ بهتر محیط زیست به دلیل استفاده کمتر از داروهای آلوده کننده نیز خواهد شد.

مراحل پیش از چاپ

در حین تهیه فایل دیجیتال آماده برای خروجی و در مراحل مقدماتی و اجرایی خروجی فیلم یا پلیت، کارهای زیادی انجام می شود که عبارت است از :

الف ) بخش نشر رومیزی

ب) بخش کنترل کیفیت و آماده سازی فایل دیجیتال برای خروجی

ج) بخش تهیه فیلم یا پلیت

بخش پیش از چاپ با همکاری کارکنان فنی و ماهر علاوه بر انجام فعالیت های گوناگون و پر حجم کوشیده است با توسعه دانش فنی همواره روزآمد باشد و مطالبات مشتریان را با کیفیت برتر و سرعت بیشتر انجام دهد.

برای پاسخگویی به نیازهای متنوع مشتریان و افزایش قابلیت های فنی و هنری نرم افزارهای Imposer و Preps برای صفحه بندی و آماده سازی به کار گرفته شده که علاوه بر افزایش کیفیت و سرعت، خطاهای انسانی را در آماده سازی سفارشات به حداقل ممکن رسانده است.

تولید پلیت در این بخش با مجهز بودن به دستگاه پلیت ستر آگفا که از پیشرفته ترین تکنولوژی های روز برخوردار می باشد، با سرعت بسیار زیاد قادر به تولید یک پلیت حرارتی ۸۳۰×۱۰۳۰ میلی متر در هر ۴ دقیقه می باشد و از جمله قابلیت های بارز این دستگاه تهیه پلیت برای انجام محصولات چاپی امنیتی با ۴۰۰۰dpi است.

  • پیش از چاپ :

  • دستگاه AGFA –Avalone-N822 ساخت ۲۰۱۰ : با قابلیت تولید ۱۸ پلیت ۵/۴ ورقی حرارتی در ساعت و با رزولوشن ۴۰۰۰ dpi
  • دستگاه پروفر اپسون
  • دستگاه چاپ دیجیتال Konica Minolta ساخت ۲۰۱۳ کره